Boşuna ‘Müteahhidi kurtarma operasyonu’ demedik!

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, 'Eyyüp Nebi Sabır Evleri' meselesinde sis perdesinin aralanması için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'a soru önergesi verdi: 'İhalede yer alan ancak inşa edilmeyen Cami için firma ya da firmalara herhangi bir ödeme yapılmış mıdır?'

Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP) İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Eyyüp Nebi'deki TOKİ projesi kapsamında yer almasına karşın inşa edilmeyen Cami konusunu TBMM'ye taşıdı Tanal, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'a verdiği soru önergesinde, inşa edilmeyen Camii için Müteahhide ödeme yapılıp yapılmadığını sordu. 

İNŞAAT BELİRTİLEN SÜREDE BİTMEDİ, 7 YIL SÜRDÜ

Tanal, soru önergesinin gerekçesini şöyle anlattı: 

“TOKİ 86 adet konut, 1 cami inşaatı, altyapı ve çevre düzenlemesi işi için 24.02.2014 tarihinde ihaleye çıkıldı. İşin süresin 09.05.2014 - 01.10.2015 olarak belirlendi. Fakat proje, belirtilen sürede bitirilememiş, yaklaşık 7 yıllık bir gecikme yaşanmıştır. TOKİ’nin, ihaleyi alan firma ya da firmalar aracılığıyla yapımını sürdürdüğü Viranşehir Eyyüp Nebi 86 konut projesi, 2022 yılında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından devralınmış ve TOKİ’nin konut ve cami projesi, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nce ‘Eyyüp Nebi Sabır Evleri’ projesine dönüştürülmüştür.

TOKİ’nin ‘Şanlıurfa İli Viranşehir İlçesi Eyyüpnebi 86 Adet Konut, 1 Adet Cami İnşaatı ile Altyapı ve Çevre Düzenleme İşi’ başlıklı ihalesinde açıkça belirtilmesine rağmen caminin inşa edilmediği, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ne sadece 86 konutun devredildiği tespit edilmiştir.”

BAKANIN YANITLAMASI GEREKEN SORULAR

Tanal, iddialara ilişkin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un şu sorulara yanıt vermesini istedi: 

-Şanlıurfa Viranşehir Eyyüpnebi 86 Adet Konut Projesi” başlıklı projenin ihalesinde açıkta belirtilmesine rağmen cami inşaatı neden eksik bırakılmıştır?

TOKİ’nin ihalesini kazanan inşaat firması ya da inşaat firmaları, projede yer almasına rağmen camiyi hangi gerekçeyle inşa etmemiştir?

Yapılmayan cami inşaatı için firma ya da firmalara herhangi bir ödeme yapılmış mıdır?

-Şanlıurfa Viranşehir Eyyüpnebi 86 Adet Konut Projesi’nde ihale şartnamesine uymayarak camiyi inşa etmeyen inşaat firması ya da inşaat firmalarına, cami inşa edilmiş gibi değerlendirilerek, hakkediş ödemesi yapılmış mıdır?

Şayet yapılmışsa cami yapım bedeli olarak kaç TL ödenmiştir?

İnşa edilmeyen cami için özel firma ya da firmalara hakkediş ödemesi yapanlar hakkında soruşturma başlatılacak mıdır?

-Projenin “Sabır Evleri” adıyla Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ne devri protokolü metninde 86 konutla birlikte camiye de yer verilmekte midir?

Caminin de dahil olduğu Viranşehir Eyyüpnebi 86 Adet Konut Projesi için Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’yle yapılan anlaşmanın detayı nedir?

TOKİ TOPU TOKİ'YE ATTI

Tanal, söz konusu iddialara ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: 

“Millet olarak AK Parti sayesinde kayıp milyar dolarlar meselesine aşinayız. Halen ‘128 milyar dolar nerede?’ sorusunu yöneltiyoruz. Ancak peygamberlerin kabirlerinin bulunduğu bir beldede ‘kayıp cami’ hadisesine ilk defa şahit oluyoruz. Artık ‘128 milyar dolar nerede?’ sorusunun devamında ‘Şanlıurfa Eyyüp Nebi Beldesi’ndeki cami nerede?’ sorusunu soracağız.

YAPTIK DİYEBİLİRLER, YEMEZLER!

‘Kayıp cami’ meselesinin açıklığa kavuşması için hem Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ni hem de TOKİ’yi aradık. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, konuya açıklık getirmeden sorumluluğu TOKİ’ye attı. TOKİ’de ise aramadığımız birim kalmadı. Ancak her birim yetkilisi sorumluluğu üstünden attı. ‘Araştırıp döneceğiz’ dediler fakat günler geçti, dönmediler.

Son olarak soru önergesi sunduk. Şimdi köşeye sıkışınca şöyle bir uyanıklığa başvurabilirler. ‘Eyyüp Nebi Camii’ni yaptık’ diyeceklerdir. Yemezler! Eyyüp Nebi Camii’nin yapımına TOKİ’nin ‘Sabır Evleri’ne dönüştürülen projesinden çok öncesinde, eski Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi döneminde başlanıldı.

Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve Viranşehir Belediyesi işbirliğinde, ortak para verilerek Eyyüp Nebi Camii inşaatına başlanıldı. Yani halen tam olarak faaliyete geçmeyen Eyyüp Nebi Camii’nin TOKİ’yle, ‘Sabır Evleri’yle uzaktan yakından bir ilgisi yoktur.

“SABIR EVLERİ MESELESİNDE SİS PERDESİ ARALANMALIDIR”

TOKİ’nin 7 yılda tamamlanamayan ve sonrasında ‘Sabır Evleri’ adı altında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin devraldığı 86 konut ve cami projesinde ihaleyi alan inşaat firmalarından birinin sahibi, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mahmut Kırıkçı ile AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı'nın kardeşi Mehmet Hanif Kırıkçı. Durup dururken ‘Sabır Evleri’ projesi için ‘Müteahhidi kurtarma operasyonu’ demedik ve bu kapsamda soru önergesi hazırlamadık.

SORUMLULARDAN HESAP SORULMALI

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin, TOKİ’nin çıkmazdaki projesini ‘Sabır Evleri’ diye devralması, TOKİ’den paralarını alamayan Kırıkçı’lara yaradı. Resmiyette bir ortaklığı olmasa dahi Eyyüp Nebi’de herkes, ‘Sabır Evleri’ projesini AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı’yla ilişkilendiriyor. Zaten kardeşi, TOKİ’nin müteahhidiydi. Şimdi işin içine ‘kayıp cami’ de girdi. Bakan Murat Kurum’dan farklı tarihlerde sunduğumuz 2 soru önergesine açık şekilde cevap vermesini talep ediyoruz. Sabır Evleri meselesinde sis perdesi aralanmalıdır. Sorumlulardan hesap sorulmalıdır.”

29 Eyl 2022 - 08:48 Şanliurfa/ Şanliurfa- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfabir Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfabir Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfabir Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfabir Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.