Okul Gıdası Uygulaması neden bir yıl ertelendi?

Öğrencilere satışa/tüketime sunulacak hazır ambalajlı gıdalar için "Okul Gıdası" onayı alma zorunluluğu 11 Eylül 2023'e ertelendi. TMMOB Gıda Mühendisleri Odası, ertelenme kararına yazılı bir açıklamayla tepki gösterdi.

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası, Okul Gıdası Uygulamasının bir yıl süreyle ertelenmesine, yazılı bir açıklamayla tepki gösterdi.

Açıklamada, çocukların güvenli olduğu kadar besleyici özelliği olan gıdaları tüketebilmesi amacı ile Milli Eğitim Bakanlığı`na bağlı resmi ve özel okul/ kurumların bünyesinde faaliyet gösteren; kantin, kafeterya, yemekhane, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde doğrudan öğrenciye satışa/ tüketime sunulacak olan hazır ambalajlı gıdaların okul gıdası onay şartlarını ve bu gıdalarda kullanılacak okul gıdası logosuna ilişkin hususları belirleyen Okul Gıdası Hakkında Tebliğ’in 22 Ekim 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandığı belirtildi ve şöyle denildi: 

“Çocukların tüketim alışkanlıklarını değiştirecek ve daha besleyici ürünlere yönelmesini sağlayacak bu uygulamanın ertelenmesinin çocukları düşünülerek yapılmadığı aşikardır. Bakanlığın yönetmeliğin kendisinde bile STK olarak sadece ticari firmaları muhatap alan anlayışı yine burada da devam etmiş ve ticari firmaların görüşleri ve çıkarları doğrultusunda bu kararlar alınmıştır.

Bir an önce okul gıdası yönetmeliğinin yürürlüğe girmesi okul kantin ve yemekhanelerinin gıda güvenliğine ve beslenme ilkelerine uygun satış yapması sağlanmalıdır.

Gıda güvenliği, sadece gıdanın değil gıda ile temas eden madde ve malzemelerin de güvenilir olmasını gerektirir. Gıda ambalajları, hem gıda ile temasa uygunluk açısından hem de tüketici gruplarının tüketim sırasında zarar görme risklerini önleyecek şekilde mevzuata uygun olmalıdır. Tüketiciye arz edilen ürünlerin etiket bilgileri arasında uyarıcı bilgilerin bulunması, hassas tüketici gruplarına uygun ambalaj kullanılması, doğru ve anlaşılır etiket bilgilerinin gıda etiketlerinde yer alması gerekmektedir.

TAKLİT ÜRÜNLER ARTACAK

Gıda enflasyonunda Avrupa birincisi, Dünyada ise dördüncü olduğumuz bu dönemde çocukların günlük harçlıkları ile güvenilir gıdaya erişmeleri sağlanamayacaktır. Fiyatların bu kadar yüksek olduğu bir dönemde taklit ve tağşiş ürünler artacak, bu tür firmalar da daha çok çocukları hedef alacaktır. Çocuklarımızı güvenli ve kaliteli gıdaya ulaştırmak en önce devletin sorumluluğundadır. Merdiven altı işletmelerin ürettiği ve Türk Gıda Kodeksine aykırı ürünlerin okullara girişini engellemek için yeterli düzeyde denetleme yapılması sağlanmalıdır.

Çocuklar ve ergenlik dönemi gençler, günlük 2-4 porsiyon süt ve ürünlerini tüketmelidir. Çocuklarımıza en azından okullarda daha önceki yıllarda olduğu gibi ücretsiz süt dağıtımı yapılarak beslenme süreçlerine devlet olarak katkı yapılmalıdır. Bugünün eksik beslenen çocukları gelecekte fiziksel ve mental olarak geri kalmış bir neslin ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Geleceğimiz olan çocukların sağlıklı beslenmesi sosyal devlet olmanın gereğidir. Tarım ve Orman Bakanlığı`ndan gıda üreticilerine, kantin işletmecisinden okul idarecilerine kadar herkes yasal olarak sorumludur.

DENETİMLER SIKLAŞTIRILMALI

Önümüzdeki süreçte hem okullarda hem de diğer tüm tüketim alanlarında yaşanabilecek gıda kaynaklı zehirlenmeleri önlemek için;

Kağıt üzerinde değil uygulamada etkin ve yeterli denetim yapılması gerekmektedir. Bu sebeple ilk olarak gıda kontrol görevlilerinin sayısı fazlalaştırılmalı, Tarım ve Orman Bakanlığı’nda gıda mühendislerinin istihdamı artırılmalıdır.

Denetimlerin öneminin yanı sıra tüketicilerin bu konuda bilinçlendirilmesi de gerekmektedir. Bu konuda okul yönetimine, öğretmenlerimize, velilere, okul aile birliklerine ve bilinç düzeyi bu konuyu anlayabilecek yaştaki öğrencilere iş düşmektedir.

Gıda Mühendisleri Odası olarak, konunun öneminin farkındalığıyla uzun yıllardır ilk ve orta öğretim öğrenci ve velilerine ‘Bilinçli Gıda Tüketimi` eğitimleri vermekteyiz. Bu konudaki çalışmalarımızı büyük bir titizlik ve özveriyle 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı içerisinde de sürdürmeye devam edeceğiz.”

19 Eyl 2022 - 16:42 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfabir Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfabir Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfabir Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfabir Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.