Sizlerden istirham edeceğim şey...

Sabah saatlerinde ilk olarak İl Müftülüğü’nü ziyaret ederek burada brifing alan Vali Ayhan, daha sonra imamlarla toplantı yaptı: ''Sizlerden istirham edeceğim şey, İhtiyaç olan her yerde Kur’an kurslarının açılması konusunda gayret göstermenizdir.''

Video için play'e tıklayın

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, İl Müftülüğü’nü ziyaret ederek, kent genelinde faaliyetleri devam eden din hizmetleriyle ilgili bilgiler aldı. Sabah saatlerinde ilk olarak İl Müftülüğü’nü ziyaret ederek burada brifing alan Vali Ayhan, daha sonra Esentepe Mehmet Akif İnan konferans salonunda imamlarla bir toplantı gerçekleştirdi.

İlk olarak İl Müftülüğü’ne geçen Vali Ayhan, kurum içerisinde bulunan kütüphaneyi inceleyerek, “Yaz Kur’an kursları için mümkün olduğu kadar fazla öğrenciye ulaşılması şahsım adına önemlidir” dedi.

İmamlarla yaptığı toplantı da, “Dünyada, milyarlarca inananı olan bir dine mensubuz. Dünya, ahiretin tarlasıdır bizim inancımıza göre. Dünya tarlasında neler ekersek, yarın ahirette onu biçeriz. Bu tarlaya el birliğiyle hepimiz iyilik, güzellik ekelim; vatandaşlarımıza da ektirelim isterim. Dinimiz güzellikler dinidir çünkü. Sizler, dinimizin yol göstericileri olarak, Müslüman kardeşlerimiz üzerinde oldukça etkileyici rollere sahipsiniz. Bu yüzden, bu etkileme gücünüzü güzel ve faydalı işlerde kullanmanızı temenni ediyorum. Sizler vatandaşlarımıza örnek şahsiyetlersiniz. Bunun farkındalığını her daim kalbinizde taşımanız çok önemli benim için. Toplumumuzun bilinçlendirilmesinde gösterdiğiniz öncü rolün kararlılıkla devam ettirilmesini diliyorum” diye belirtti.

''YAZ KUR’AN KURSLARI İÇİN MÜMKÜN OLDUĞU KADAR FAZLA ÖĞRENCİYE ULAŞMAMIZ GEREKİYOR''

Okulların tatil olmasıyla birlikte yaz dönemi için mümkün olduğunca fazla öğrenciye ulaşılması gerektiğini vurgulayan Vali Ayhan, “Biliyorsunuz ki okullarımız, öğrencilerimiz uzun bir tatile girdi. Güzelce dinlenecekler, eğlenecekler; bunları yaparken zamanlarını da verimli geçirecekler, öğrenecekler. Boş duranı Allah da, kul da sevmez. Minik birer fidan olan evlatlarımıza, küçüklükten terbiye vermek, dinini öğretmek; ileride toplumumuzun, kaliteli, terbiyeli insan popülasyonunu artıracaktır. Bir Hadis, “Çocuklarınızın edep ve terbiyesini güzelleştirin’’ der. Buradan yola çıkarak, bu yıl 27 Haziran’da başlayacak olan Yaz Kur’an Kursları için mümkün olduğu kadar fazla öğrenciye ulaşılması şahsım adına önemlidir. Dinini, terbiyesini öğrenen çocuk, kötülüklerden hayâ eder. Gelecekteki edep sahibi yetişkinleri, bizler böyle sayenizde çoğaltacağız. Çünkü evlatlarımız, çocuklarımız büyük önem taşıyorlar. Onlar yıllar sonra bizlerin yerine geçecek olan bireylerdir. Dünya geçici; bizler gidiyoruz, onlar ise geliyorlar. Ülkemizi güzel insanlara emanet edebilmek için, güzel insanlar yetiştirmeliyiz. Onlara değer vermeliyiz. Gençlere ulaşarak onlarla ilgilenmeliyiz. Neler yaşıyorlar, neye ihtiyaçları var, bîhaber olmamalıyız. Bu haseple, Diyanet İşleri Başkanlığınca yürütülen ‘’Gençliğe Değer’’ projesine sizlerin de hassasiyet göstermenizi, etkin bir şekilde yürütmenizi rica ediyorum” diye söyledi.

Konuşmasının devamında Vali Ayhan şu ifadelere yer verdi; “Gençlerimizin, evlatlarımızın milli ve manevî değerlerini koruyacak şekilde yetişmelerine katkı sağlamak bizlerin de üzerine düşen bir görevdir. Bir çocuk, yalnızca evin içinde anne babası ile büyüyüp yetişmez. İnsan sosyal bir varlıktır. Toplum içinde sosyal çevresinden de edindiği davranışlar, huylar da olacaktır. Bu sosyal çevreyi düzenleyip iyileştirmek de, bizlere düşen bir görevdir. Bunun yanı sıra, madde bağımlılığının ağına ve terör örgütlerinin tuzağına düşmemeleri için de, gerekli ne varsa elimizden geldiğince yapmalıyız. Ali onun oğlu, Ayşe bunun kızı değil! Bu evlatlar hepimizin evlatları. Biz ülke olarak büyük bir aileyiz. Dünya ise büyük bir köy. Yetiştirdiğimiz çocuklara, ileride toplumu yönlendirecek bireyler olduklarını unutmadan, bu gözle bakalım. İlimizde, huzur ve güven ortamının sağlanmasına katkıda bulunmak da sizlerin yardımının dokunacağı bir konu. Konuşmamın başında söylediğim gibi; sizler örnek şahsiyetlersiniz, toplumu etkileyici vasfınız bulunmakta. Bu vasfınızı da en verimli biçimde kullanmanızı istirham ediyorum. Müslüman kardeşlerimiz arasında ihtilaflara sebebiyet verecek fikir ve davranışlardan kendinizi uzak tutmanız, etkileyicilik vasfınızı korumanızı sağlayacak olan bir noktadır. “Hocanın dediğini yap, yaptığını yapma,” atasözümüzü gerçek kılmayalım.  Sizler örneksiniz, güzellikleri özendirecek insanlarsınız. Bunun farkındalığıyla hareket edelim hepimiz lütfen. Toplumumuza doğru, sahih bilgileri öğretmek, din istismarına engel olmak, sizlerin yardımıyla gerçekleşecek olan şeyler… Elinizden geleni, en kalbî gayretlerinizle gerçekleştirmeniz beni ziyadesiyle mutlu edecektir. Halkımız arasında meydana gelebilecek olan ihtilaf ve husumetlere de engel olmak; var olan anlaşmazlıkların çözümünde ılımlı, orta yolu bulucu bir rol üstlenmek, sizlere vazife olan şeylerdendir. “Din görevlisi” denildiğinde, kardeşlerimiz kendilerine bir çeki düzen verme gerekliliği hissetsinler. Bu sizlerin ellerinde. “Aslan yattığı yerden belli olur’’ diye boşa söylememişler. İbadet yerlerimizi temiz tutmak,  din kardeşlerimiz için cazip hale getirmek ve bunun için ne gerekiyorsa yapmak da sizlere düşen yüce bir görevdir. Cemaate doğru bilgileri vermek için ve cami derslerine devam etmek için gerekliliklerin yapılması, ihtiyaçlarımız her ne ise bunların belirlenmesi ehemmiyet taşımaktadır. Bizler her türlü zemini oluşturmak için buradayız. Son olarak sizlerden istirham edeceğim şey, İhtiyaç olan her yerde Kur’an kurslarının açılması için siz din görevlilerimizin gayret göstermesidir. Bu beni ziyadesiyle sevindirecektir. Dünyada hoşgörüsüzlük ne kadar artarsa artsın, bizler her zaman hoşgörüyü yüceltmeye devam edeceğiz. Dinimiz hoşgörü dinidir. Güzellikler dinidir. Sizlerin de vatandaşlarımıza güzelliklerde, iyiliklerde örnek olmanızı diliyorum”

Bu arada toplantının ardından Şanlıurfa’da görev süresi biten Eyyübiye İlçe Müftüsü Adem Dobur’a, Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan tarafından tablo hediye edildi.

Öte yandan Urfa City AVM Konferans salonunda düzenlenen toplantıya İl Müftüsü Ramazan Tolan’ın yanı sıra, ilçe müftüleri ve kent genelinde görev yapan imamlar katıldı.

20 Haz 2022 - 17:43 Şanliurfa/ Eyyübiye- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfabir Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfabir Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfabir Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfabir Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.